Category Archives: Maqedoni Veriore

Shi dhe borë gjatë fundjaves në Maqedoni. Ja si do jetë moti më hollësisht në fundjavë në Maqedoni.

      Comments Off on Shi dhe borë gjatë fundjaves në Maqedoni. Ja si do jetë moti më hollësisht në fundjavë në Maqedoni.

Prej nesër pasdite meteorologët paralajmërojnë reshje të shiut të cilat në viset më të larta do të kalojnë në borë. Nga DPHM kumtojnë se reshjet nesër do të jenë më të përfaqësuara në pjesët perëndimore të vendit, ndërsa nga fundi i ditës dhe natën drejt së dielës do të përhapen… Read more »

Për një ditë janë zhdukur tre adoleshentë në Maqedoni.

      Comments Off on Për një ditë janë zhdukur tre adoleshentë në Maqedoni.

Të enjten janë zhdukur tre adoleshentë në Maqedoni. Zhdukja ka ndodhur në tre qytete të ndryshme edhe atë në Tetovë, Kumanovë dhe Strumicë. ë MaqeRasti i parë ka ndodhur në Tetovë, ku R.K. (47) ka paraqitur se të enjten nga shtëpia në drejtim të panjohur është zhdukur vajza e tij… Read more »

Profesoresha shqiptare porosi prorektores maqedone: “Mund të shkosh nga ke ardhur, neve këtu na gjete”

      Comments Off on Profesoresha shqiptare porosi prorektores maqedone: “Mund të shkosh nga ke ardhur, neve këtu na gjete”

GJYLA ÇELIKU Profesoresha shqiptare nga Shkupi, Gjyla Çeliku, në një deklaratë për Gazetën Lajm i është përgjigjur prorektores së universitetit “Kliment Ohridski”, e cila ka përdorur tone fashiste, duke thënë “nuk na duhet shiptari”. “Nga kjo deklaratë ju mund të shihni se si janë trajtuar studentët tanë në universitetet që… Read more »

Harta e pasurisë në Evropë, Maqedonia ndër shtetet më të varfëra!

      Comments Off on Harta e pasurisë në Evropë, Maqedonia ndër shtetet më të varfëra!

Është publikuar një hartë e pasurisë së shteteve të kontinentit të Evropës, bazuar në një raport ndërkombëtar të bankës zvicerane ”Credit Suisse”, e cila merret me mbledhjen e vlerës së financave dhe pronës duke i kundërvënë me borxhet e shteteve. Megjithatë, disa të dhëna nuk janë të plota për të… Read more »

Ja pse u takua Kryetari i Lëvizjes BESA me Ambasadorin e BE-së

      Comments Off on Ja pse u takua Kryetari i Lëvizjes BESA me Ambasadorin e BE-së

Sot, kryetari i Lëvizjes BESA, z. Bilall Kasami u takua me Ambasadorin e Bashkimit Evropian në Maqedoni, z. Samuel Zhbogar. Në këtë takim miqësor u diskutua lidhur me zhvillimet e fundit në Maqedoni si dhe për përkrahjen e vazhdueshme të BE-së për Maqedoninë, si dhe për sfidat me të cilat… Read more »