Category Archives: Maqedoni Veriore

Zaev: Me Haradinajn do të hapim mundësi të reja dhe të mira për dy vendet (Foto)

      Comments Off on Zaev: Me Haradinajn do të hapim mundësi të reja dhe të mira për dy vendet (Foto)

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev e ka komentuar vizitën e parë të tij zyrtare në Kosovë, ku është takuar me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj. ”Këtu jemi për të një hap më përpara, për të hapur mundësi të reja për bashkëpunim në marrëdhëniet tona. Jam i lumtur që jam kryeministri… Read more »

”Dëmshpërblimi nuk na i shëron plagët e djalit që na vranë” (Video)

      Comments Off on ”Dëmshpërblimi nuk na i shëron plagët e djalit që na vranë” (Video)

Kjo është nëna Zejnepe, nëna e Rami Jusufit të vrarë në masakrën e Lubotenit. 74 vjeçare, por ende e fortë, me memorie të kthjellët dhe fjalë të sakta “Kur jam e gjallë, mjaft jam e gjallë…Vetëm mendjen ma ka ruajtur Zoti se edhe mendja kishte mundur të më ikë. Nuk… Read more »

Emri i Maqedonisë, takohen Niemetz, Naumovski dhe Vasilakis

      Comments Off on Emri i Maqedonisë, takohen Niemetz, Naumovski dhe Vasilakis

Sot në Bruksel pritet të ketë takim mes ndërmjetësuesve për emrin e Maqedonisë, Mattheë Niemetz, Vasko Naumovski dhe Ademantios Vasilakis.   Qeveria e Maqedonisë i ka dhënë dritë të gjelbërt negociatorit të angazhuar Naumovski që të diskutojë me palën greke dhe ndërkombëtare, që ky kontest të merr fund dhe vendit… Read more »

“Maksi dhe Kimi” në Kumanovë – Fjala Press

      Comments Off on “Maksi dhe Kimi” në Kumanovë – Fjala Press

Premierë teatrore në Kumanovë Për dashamirët e artit skenik, sonte, e shtunë, sonte më 9 dhjetor, në skenën e Teatrit të Kumanovës do të shfaqet premiera e psikodramës “Maksi dhe Kimi” e autorit të mirënjohur shqiptar, Haqif Mulliqi me regji të regjisorit të njohur, Nehat Memetit. Në këtë projekt teatror,… Read more »

Lutfiu “ka lënë” rreth 20 mijë euro nëpër restorante në Shkup

      Comments Off on Lutfiu “ka lënë” rreth 20 mijë euro nëpër restorante në Shkup

Hulumtimi i SCOOP-it tregoi se jo vetëm në Ministrinë e Financave, por funksionarët e Maqedonisë në përgjithësi nuk bëjnë dallim midis parave shtetërore dhe atyre personale. Parat e buxhetit i përdorin edhe për nevojat e tyre jozyrtare. Dokumentet të cilat i posedon SCOOP-i zbulojnë se ata në përgjithësi flenë në… Read more »