Category Archives: Maqedoni Veriore

A e kanë problem shqipen anglezët? Ja si ju duket atyre – VIDEO

      Comments Off on A e kanë problem shqipen anglezët? Ja si ju duket atyre – VIDEO

Gjuha shqipe nuk është një gjuhë e lehtë, e sidomos për të huaj. Si njëra ndër 10 gjuhë më të vështira edhe gjuha shqipe paraqet problem për anglezët.Si pjesë e sfidave për të mësuar sa më shumë gjuhë dhe për të njohur kultura të ndryshme disa kanale në Youtube kanë… Read more »

Kryeminstri i Maqedonisë, Zoran Zaev flet për rastin ‘Kumanova’ në Prishtinë.

      Comments Off on Kryeminstri i Maqedonisë, Zoran Zaev flet për rastin ‘Kumanova’ në Prishtinë.

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, po realizon vizitën në Prishtinë të paralajmëruar kohë më parë. Ai pas takimit me Ramush Haradinajn, bashkë me të patën konferencë për media, në të cilën u fol edhe për rastin “Kumanova”. Edhe pse në Kosovë merr vëmendje dënimi i shqiptarëve në rastin “Kumanova”, kryeministri Zaev… Read more »

Zaev i premton Veselit se qeveria e tij do të nisë pjesën e autostradës nga Shkupi drejt Kosovës

      Comments Off on Zaev i premton Veselit se qeveria e tij do të nisë pjesën e autostradës nga Shkupi drejt Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, priti sot në takim kryeministrin e Maqedonisë, Zoran Zaev, i cili po qëndron për vizitë zyrtare në vendin tonë. Kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Zaev diskutuan për raportet që Prishtina dhe Shkupi zyrtar kanë ndërtuar midis tyre në të gjitha nivelet e… Read more »

Zv/kryeministri Gashi, kryeministrit Zaev: Lehtësira nëpër kufij dhe një ndeshje miqësore në futboll

      Comments Off on Zv/kryeministri Gashi, kryeministrit Zaev: Lehtësira nëpër kufij dhe një ndeshje miqësore në futboll

Zv/kryeministri Dardan Gashi i ka kërkuar kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev gjatë festave të fundvitit të shtoj kapacitetin e punës në pikat kufitare me Kosovën. “I kërkova Kryeministrit Zaev lehtësime në pikat kufitare me Kosovën dhe pres që ditëve në vijim në takimet bilaterale të dakordohemi për këtë”, ka thënë… Read more »

Familjari në rastin “Kumanova”: Një fije shpresë te Ramushi

      Comments Off on Familjari në rastin “Kumanova”: Një fije shpresë te Ramushi

Njëri nga familjarët e të dënuarve për përleshjen në Kumanovë mban pak shpresë pas fjalëve për hetim ndërkombëtar. Familjarë të të dënuarve në Rastin “Kumanova”, nuk kanë shumë shpresa nga hetimi ndërkombëtar që u premtua nga dy kryeministra sot. Smajl Zeka, babai i Valdet Zekës, i dënuar me burgim të… Read more »

Forcat serbe u tmerruan kur zbuluan bunkerin e Adem Jasharit në mal

      Comments Off on Forcat serbe u tmerruan kur zbuluan bunkerin e Adem Jasharit në mal

Menjëherë pas betejes së Prekazit, ku ra heroikisht komandanti Adem Jashari me familjën e tij, serbët kishin zbuluar atë që i kishte tmerruar. Në malin afër shtëpisë ishte një bunkerë e që besohet se ishte ndërtuar nga Adem Jashari, shkruan Magazina.al Në pamjet e mediave të huaja më 8 mars… Read more »