U deshën disa ditë që nëna të shihte vajzën e vdekur: Drama e emigrantes afgane, të bllokuar në Serbi (Foto/Video)

      Comments Off on U deshën disa ditë që nëna të shihte vajzën e vdekur: Drama e emigrantes afgane, të bllokuar në Serbi (Foto/Video)

Kur treni goditi për vdekje 6-vjeçaren Madina Hussiny, familja e saj ju lut për ndihmë policisë kufitare kroate, e njëjta që i kishte udhëtuar të ktheheshin pas drejt Serbisë në mes të natës, pa i paralajmëruar se mund të ndesheshin me ndonjë tren. Dita që përfundoi në tragjedi kishte nisur… Read more »

Dobitë shëndetësore të shafranit

      Comments Off on Dobitë shëndetësore të shafranit

Pjesa shëruese e shafranit janë stigmat që përmbajnë fitokimikate të shumta si krocina, pikrokrocina, likopena, karotenoidet dhe alkaloidet, shkruan Kosova Post. Vaji esencial përmban safranal i cili ka efekt qetësues, heq dhimbjen dhe ngërçet. Librat e vjetër përmendin se shafrani i përzier në qumësht mund të përdoret si një kompresë… Read more »

Serbët në Zveçan rrihen mes vete me shufra metali

      Comments Off on Serbët në Zveçan rrihen mes vete me shufra metali

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Zveçan të Vogël, dy serbë janë rrahur mes vete me shufra metalike.   “I dyshuari K/Serb, gjatë një përleshje me viktimën K/Serb, e ka goditur me një shufër metalike dhe i ka shkaktuar lëndime trupore”, ka bërë të ditur Policia.   Në konsultim… Read more »

Rrihet arsimtari në oborr të shkollës, pëson lëndime në kokë

      Comments Off on Rrihet arsimtari në oborr të shkollës, pëson lëndime në kokë

Policia e Kosovës bën të ditur se dje në oborrin e shkollës fillore “28 Nëntori’’, në Vërban të Vitisë, dy të dyshuar e kanë sulmuar fizikisht dhe i kanë shkaktuar lëndime trupore në kokë viktimës. Viktima ka pranuar tretman mjekësor në QMF, pastaj është dërguar në spitalin e Gjilanit. Me… Read more »

Sot lirisht mund të them se shqiptarët janë shumicë në Maqedoni!

      Comments Off on Sot lirisht mund të them se shqiptarët janë shumicë në Maqedoni!

Sot (08/12/2017), në një portal, lexova se bullgarët në IRJM e paskan formuar partinë e tyre, dhe se drejtuesit e kësaj partie bullgare deklaronin se në IRJM janë mbi 300 mijë qytetarë me shtetësi (pasaporta) të Bullgarisë. S’i sot më kujtohet organizimi dhe më pas edhe ndërprerja e menjëhershme e… Read more »

Nuk ia del Buffon, humb derbin me Interin

      Comments Off on Nuk ia del Buffon, humb derbin me Interin

“Derbi i Italisë” do të vuajë mungesën e një prej lojtarëve që ka bërë historinë e futbollit italian. Gianluigi Buffon do të mungojë në ndeshjen e së shtunës mbrëma kundër Interit, me gardianin italian që nuk ia ka dal të rikthehet nën urdhërat e Alegrit. Ishte pikërisht lista e lojtarëve… Read more »