Author Archives: admin

Shqipërisë do t’i duhen 35 vjet të arrijë mesataren e BE-së, jo 60 sa gjithë Ballkanit

      Comments Off on Shqipërisë do t’i duhen 35 vjet të arrijë mesataren e BE-së, jo 60 sa gjithë Ballkanit

Banka Botërore konstatonte në raportin e fundit “Ballkani Perëndimor: Rigjallërimi i motorit të rritjes dhe prosperitetit”, se Ballkanit Perëndimor do t’i duhen 60 vjet për të kapur mesataren e Bashkimit Europian. Por, për Shqipërinë ka një lajm të mirë, nuk do të duhet të presim kaq shumë. Ekaterina Vostroknutova, krye… Read more »

Zv/kryeministri Gashi, kryeministrit Zaev: Lehtësira nëpër kufij dhe një ndeshje miqësore në futboll

      Comments Off on Zv/kryeministri Gashi, kryeministrit Zaev: Lehtësira nëpër kufij dhe një ndeshje miqësore në futboll

Zv/kryeministri Dardan Gashi i ka kërkuar kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev gjatë festave të fundvitit të shtoj kapacitetin e punës në pikat kufitare me Kosovën. “I kërkova Kryeministrit Zaev lehtësime në pikat kufitare me Kosovën dhe pres që ditëve në vijim në takimet bilaterale të dakordohemi për këtë”, ka thënë… Read more »

Familjari në rastin “Kumanova”: Një fije shpresë te Ramushi

      Comments Off on Familjari në rastin “Kumanova”: Një fije shpresë te Ramushi

Njëri nga familjarët e të dënuarve për përleshjen në Kumanovë mban pak shpresë pas fjalëve për hetim ndërkombëtar. Familjarë të të dënuarve në Rastin “Kumanova”, nuk kanë shumë shpresa nga hetimi ndërkombëtar që u premtua nga dy kryeministra sot. Smajl Zeka, babai i Valdet Zekës, i dënuar me burgim të… Read more »

Të lumtur sa më s’ka! Bëhen bashkë Vesa dhe Big Basta

      Comments Off on Të lumtur sa më s’ka! Bëhen bashkë Vesa dhe Big Basta

Këngëtarja Vesa Luma tash e sa muaj ka ardhë në Prishtinë ku edhe po punonte. Këngëtarja Vesa Luma tash e sa muaj ka ardhë në Prishtinë ku edhe po punonte. Së fundi, ajo ka postuar një fotografi me të cilat ka shtuar dyshimet nëse Vesa po largohet përfundimisht nga Kosova…. Read more »

Forcat serbe u tmerruan kur zbuluan bunkerin e Adem Jasharit në mal

      Comments Off on Forcat serbe u tmerruan kur zbuluan bunkerin e Adem Jasharit në mal

Menjëherë pas betejes së Prekazit, ku ra heroikisht komandanti Adem Jashari me familjën e tij, serbët kishin zbuluar atë që i kishte tmerruar. Në malin afër shtëpisë ishte një bunkerë e që besohet se ishte ndërtuar nga Adem Jashari, shkruan Magazina.al Në pamjet e mediave të huaja më 8 mars… Read more »

Veteranët e UÇK-së me peticion kërkojnë të ndryshohet Ligji për Specialen

      Comments Off on Veteranët e UÇK-së me peticion kërkojnë të ndryshohet Ligji për Specialen

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kërkojnë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, duke konsideruar se ky ligj është diskriminues ndaj shqiptarëve të Kosovës e në veçanti ndaj UÇK-së. Hysni Gucati, tha se kanë marrë vendim që… Read more »