Author Archives: admin

106 vjet që nga fillimi i Konferencës së ambasadorëve në Londër

      Comments Off on 106 vjet që nga fillimi i Konferencës së ambasadorëve në Londër

Konferenca e ambasadorëve në Londër, e mbajtur në 1912-1913 e njohur ndryshe edhe si Konferenca e Paqes në Londër, ishte një takim ndërkombëtar i gjashtë Fuqive të Mëdha të asaj kohe: Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Austro-Hungaria, Rusia dhe Italia, ku trojet shqiptare u copëtuan, duke kënaqur egon e Serbisë… Read more »

Historia e dhimbshme e të moshuarit që përloti humanistin Halil Kastrati dhe Gold AG!

      Comments Off on Historia e dhimbshme e të moshuarit që përloti humanistin Halil Kastrati dhe Gold AG!

Historia e dhimbshme e të moshuarit që përloti humanistin Halil Kastrati dhe Gold AG! Humanisti i njohur, Halil Kastrati ka dhuruar shtëpinë e radhës për familjen me nevojë. Ai sot ka gëzuar Miftar Gjigollin. Kastrati ka thënëse historia e Gjigollit ka bërë që ai të përlotet dhe të emoccionohet tej… Read more »

Lëvizjes Vetëvendosje iu bashkua edhe një fytyrë publike, Kurti gëzohet!

      Comments Off on Lëvizjes Vetëvendosje iu bashkua edhe një fytyrë publike, Kurti gëzohet!

Lëvizjes Vetëvendosje i është bashkuar gazetari Sabit Istogu, gjë e cila duket se ka gëzuar shumë Albin Kurtin. I pari i LVV-së, ka folur për kontributin dhe angazhimin e Istogut, shkruan Indeksonline. Shkrimi I tij i plotë: Sot, në Lëvizjen VETËVENDOSJE! na u bashkua z.Sabit Istogu, gazetar i luftës çlirimtare,… Read more »

Lajm i madh: SHBA përkrahë formimin e ushtrisë, përkundër deklaratave të sekretarit të NATO-s

      Comments Off on Lajm i madh: SHBA përkrahë formimin e ushtrisë, përkundër deklaratave të sekretarit të NATO-s

Përkundër që sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka paralajmëruar Prishtinën zyrtare se do të përballet me pasoja serioze nëse vazhdon me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri të Kosovës, ndryshe po del të jetë qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Burime diplomatike, të “Indeksonline,… Read more »

Vuçiq: Nuk luftojmë me Amerikën, ajo është nënë e babë për shqiptarët e Kosovës

      Comments Off on Vuçiq: Nuk luftojmë me Amerikën, ajo është nënë e babë për shqiptarët e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka bërë të qartë, të premten, se shteti që ai udhëheq nuk e ka ndërmend të futet në luftë me Kosovën, pasi këtë të fundit, sipas tij, e mbron Amerika. E Serbia, sipas tij, e di shumë mirë çfarë do të thotë të luftosh… Read more »